Stöd till ekonomiskt utsatta familjer inför jul

Allmänt

Julmat och julklappar till ekonomiskt utsatta barnfamiljer

Matstödets roll i ekonomiskt utsatta familjer
Barnfamiljer som lever i ekonomisk utsatthet är en växande målgrupp. Enligt Rädda Barnens senaste barnfattigdomsrapport lever nästan 13 procent av alla barn i Sverige i fattigdom. Baserat på den siffran innebär det att ungefär 4 300 barn i Västerås lever i ekonomiskt utsatta familjer. Många av dem söker sig till Västerås Stadsmission för stöd med mat – året runt. Matstödet ger trygghet i att veta att det finns mat på bordet även när kontot är tomt och skapar utrymme för familjerna att köpa kläder och skor till barnen eller betala räkningar för att förebygga vräkning.

Bara under december 2025 har vi mött 1100 hushåll där majoriteten är barnfamiljer och maten samt julklapparna vi kunnat dela ut har nått närmare 2500 barn runt om i Västerås. Det här är en ökning med cirka 33% jämfört med december föregående år.

Julkassar, presentkort och samarbeten
Av dessa familjer fick 100 hemkörda julkassar och presentkort, i samband med en aktivitet initierad av ICA Kvantum, som tillsammans med sina leverantörer fyllde fyra stora kassar med mat. En av föräldrarna som fick stöd var Cissi, en ensamstående trebarnsmamma med små marginaler. Med ett studiebidrag på 7 800 kronor i månaden och bostadsbidrag på 3 200 kronor, samtidigt som boendekostnaden är 12 000 kronor, är det svårt att få ekonomin att gå ihop – särskilt inför julen.

Här kan du läsa mer om Cissi och om utdelningen från ICA Kvantum den 22 december 2025.

Även ICA Maxi-butikerna i stan har engagerat sig och samlat in pengar till samma målgrupp, för att barnen ska få en mer minnesvärd jul. Genom Lokala Hjälpens julinsamling har vi kunnat dela ut presentkort att handla julklappar för och på Erikslund Shopping Center har man tillsammans med IKEA sålt mjukdjur där intäkterna gått till presentkort, och även ODD Fellow samt andra föreningar och stiftelser har bidragit till samma ändamål – julklappar till barn.

Utöver Matcentralen har vi hjälpt andra organisationer med mat, fika och julklappar, och uppskattningsvis har vårt stöd kunnat nå ytterligare 300–400 barn under december.

Volontärer och partners
Vi är mycket tacksamma för de volontärtimmar som vi fått under december från företag som Menigo Foodservice Västerås, Erikslunds Shopping Center och Länsförsäkringar Bergslagen.

Tack till alla som bidrar
Vi är otroligt tacksamma för det stora engagemang som Västeråsarna och många lokala företag visat under året och inte minst inför jul. Matkassar, julklappar och presentkort gör konkret skillnad för barn och familjer som lever i ekonomisk utsatthet och det stöd vi får bidrar till trygghet, gemenskap och en glädjefylld jul för många.

Aktuellt

Anmäl dig till nyhetsbrev

Några av våra huvudpartners